Načítání obsahu...
Tipy v péči o pleť

Články - Tipy v péči o pleť

Znáte svoji pleť?

Znáte svoji pleť?

Věděli jste, že váha vaší kůže odpovídá přibližně třem sáčkům mouky? Pouhá tři kila, na kterých je zašifrovaný celý dosavadní život. Stav kůže je totiž ovlivněn nejen genetikou, ale zejména životním stylem. To, jak se stravujeme, co a v jakém množství pijeme, jak moc se stresujeme, kolik času trávíme na slunci, zda dostatečně spíme nebo si nedokážeme odpustit cigaretu... to vše se nám zaznamenává do pokožky a ke stáří nám vystaví účet. Někdy možná ještě dřív.

Pokud tedy chcete dobře vypadat, budete se muset starat. Ideální je vybudovat si správné návyky už v mládí, ale nikdy není pozdě začít. Možná nezachráníte úplně všechno, ale počítají se i drobná vítězství.

Kosmetický průmysl urazil za poslední dobu neuvěřitelný kus cesty, kosmetické produkty jsou stále dokonalejší, obsahují specifické složky a dokážou řešit téměř každý problém. Ale orientovat se bývá čím dál složitější.  Chcete-li se zorientovat, bude třeba poznat svou pleť, její potřeby a reakce. Je důležité naučit se znát sama sebe, stav své pleti, zjistit co potřebuje a vrátit jí rovnováhu. To je klíčem k jejímu zdraví a kráse. Ovšem potřeby naší pokožky se v různých fázích života (nebo i ročního období) mění a my se musíme naučit reagovat.


Jak se tedy správně zorientovat? Prvním krokem je rozeznat, jaký máme typ pleti.
V mládí bývá nositelka tohoto typu pleti zahrnuta obdivnými pohledy, protože tato pleť působí dokonale a není náchylná k tvorbě akné nebo zánětů, ovšem bohužel brzy také vykazuje (zejména kolem očí) znaky stárnutí.  

Ideální je normální pleť - pokud se vaše pleť nadměrně nemastí, není ani vysušená a nereaguje podrážděně na každý druhý krém, který vyzkoušíte, můžete si gratulovat. Je jasné, že se bude její kondice mírně měnit například během ročních období, nicméně většinou znamená pro svou majitelku pramálo starostí. Normální pleť má jemný rovnoměrný povrch a zdravou barvu, je vláčná a pružná bez rozšířených pórů a bez sklonů k tvorbě vřídků. Kosmetické přípravky snáší veskrze dobře a nereaguje podrážděně. U normální pleti se tedy vyplatí řešit spíš její aktuální stav, který se samozřejmě může v souvislosti s životní etapou, změnou životního stylu nebo jen s ročním obdobím měnit.

Může se také stát, že jedna část obličeje je sušší a druhá mastnější -- pak mluvíme o smíšené pleti. Sklony více se mastit má tzv. T- zóna, tedy oblast čela, nosu a brady, kde dochází k vyšší produkci kožního mazu. Opačnou variantou je smíšená pleť se sklonem k větší suchosti, především v oblasti tváří.

Mastná pleť je strukturou silnější, neustále lesklá a nevysouší se ani po umytí. Má rozšířené póry, které bývají jasně patrné, a je náchylná k tvorbě drobných zánětů.

Protipólem je matná, tenká, křehká, napjatá a šupinkovitá suchá pleť. Všechny vnější příčiny suché pleti obličeje způsobují narušení přirozené kožní bariéry. Jakmile je tato lipidová bariéra narušena, vlhkost se může odpařovat a životně důležité látky vážící vlhkost snadno ubývají. Pokud tyto přirozené hydratační faktory chybí, pleť nemůže pojmout mnoho vody a vysychá, dokud tyto faktory a lipidová bariéra na povrchu nejsou obnoveny.

Pokud suchá pleť není ošetřena pleťovými přípravky, které obsahují hydratační faktory a tuk, pleť ztrácí nejen pružnost, ale vysušování může postupovat hlouběji do kůže a narušit hydratační síť v jejích hlubších vrstvách.  

Existuje ovšem jedno velké ALE…

Velmi často se typově suchá pleť zaměňuje za pouze dehydratovanou pleť, která se vyskytuje u všech typů pleti a vykazuje podobné příznaky. Vyžaduje ale poněkud rozdílné přípravky jak v salonní, tak domácí péči. Dehydratovaná pleť (není-li typově suchá) totiž nepotřebuje tuk, ale potřebuje dodávat a udržovat v sobě vodu.

Pokud je ovšem vaše pleť nejen šupinkovitá, ale i svědí, je zarudlá a dráždí ji v určité fázi i kosmetika, jste majitelkou citlivé pleti. Zajímavé je, že v drtivé většině případů je citlivá pleť vypěstovaná nevhodnou péčí a dlouhodobou dehydratací.

Je to jen základní rozdělení, nicméně vám pomůže, jakou cestou se vydat.


Další články

Jak zmírnit rozšířené póry
Jak zmírnit rozšířené póry

Jak zmírnit rozšířené póry

Každá z žen touží po perfektní pleti bez nedokonalostí a pórů. Ta nemusí být pouze jen snem, ale může se stát i realitou. Jenže jak jí dosáhnout?
Jak zvláčnit suché a šupinaté tváře
Jak zvláčnit suché a šupinaté tváře

Jak zvláčnit suché a šupinaté tváře

Kdykoli romantičtí autoři opěvovali ženskou krásu, nezapomněli se zmínit o sametově hebké pleti jako o jednom z jejích hlavních atributů. Zhrublá a šupinatá pokožka se s krásou nepojí a je třeba se jí rychle zbavit.
Jak korigovat otoky očí
Jak korigovat otoky očí

Jak korigovat otoky očí

Oteklé oči trápí ženy zejména po ránu, dodávají nám unavený vzhled a zdaleka nemusejí být signálem, že jsme probděly půlku noci.
Jak zjemnit tmavé kruhy kolem očí
Jak zjemnit tmavé kruhy kolem očí

Jak zjemnit tmavé kruhy kolem očí

Věděli jste, že svaly zajišťující pohyby oka jsou jedny z nejaktivnějších svalů v lidském těle?
Jak se zbavit zanícené a citlivé pleti
Jak se zbavit zanícené a citlivé pleti

Jak se zbavit zanícené a citlivé pleti

Podobně jako citlivá duše i citlivá pleť přináší své majitelce řadu potíží a omezení, se kterými se musí naučit žít. Problémy s citlivou pletí řeší podle nedávného průzkumu až 60 % dospělých žen a možná se to týká i vás, protože citlivé mohou být všechny čtyři typy pleti – suchá, normální, mastná i smíšená.
Čištění a příprava mastné a problematické pleti
Čištění a příprava mastné a problematické pleti

Čištění a příprava mastné a problematické pleti

Každá pleť přirozeně produkuje kožní tuk (tzv. maz), který ji udržuje pružnou a chrání ji před škodlivými vlivy prostředí. Příliš aktivní mazové žlázy ale způsobují, že pleť je nadbytečně mastná, leskne se, má rozšířené póry a sklony k zanícení či tvorbě komedonů. Svojí strukturou je silnější a většinou bývá dlouho velmi elastická, proto se ženám s mastnou pletí tvoří vrásky později, ale zato jsou pak hlubší a výraznější.
Jak správně čistit a připravit suchou a citlivou pleť na další péči
Jak správně čistit a připravit suchou a citlivou pleť na další péči

Jak správně čistit a připravit suchou a citlivou pleť na další péči

Věděli jste, že denně ztrácí vaše tělo přirozeně pouhým pocením cca 600 ml vody? Pokud málo pijete, vlhkost ubývá rychleji, než si ji dokáže spodní tkáň nahradit. A vrchní vrstva pokožky pochopitelně vysychá. Ano, ta vrstva, která je nejvíc vidět. Typově suchá (a často ruku v ruce také dehydratovaná) pleť je pohmat hrubší, šupinkovatá a rychleji stárne.