Články - Tipy v péči o pleť
Znáte svoji pleť?
Pokud tedy chcete dobře vypadat, budete se muset starat. Ideální je vybudovat si správné návyky už v mládí, ale nikdy není pozdě začít. Možná nezachráníte úplně všechno, ale počítají se i drobná vítězství.
Kosmetický průmysl urazil za poslední dobu neuvěřitelný kus cesty, kosmetické produkty jsou stále dokonalejší, obsahují specifické složky a dokážou řešit téměř každý problém. Ale orientovat se bývá čím dál složitější. Chcete-li se zorientovat, bude třeba poznat svou pleť, její potřeby a reakce. Je důležité naučit se znát sama sebe, stav své pleti, zjistit co potřebuje a vrátit jí rovnováhu. To je klíčem k jejímu zdraví a kráse. Ovšem potřeby naší pokožky se v různých fázích života (nebo i ročního období) mění a my se musíme naučit reagovat.
Jak se tedy
správně zorientovat? Prvním krokem je rozeznat, jaký máme typ pleti.
V mládí bývá nositelka tohoto typu pleti zahrnuta obdivnými pohledy,
protože tato pleť působí dokonale a není náchylná k tvorbě akné nebo
zánětů, ovšem bohužel brzy také vykazuje (zejména kolem očí) znaky stárnutí.
Ideální je normální pleť - pokud se vaše pleť nadměrně nemastí, není ani vysušená a nereaguje podrážděně na každý druhý krém, který vyzkoušíte, můžete si gratulovat. Je jasné, že se bude její kondice mírně měnit například během ročních období, nicméně většinou znamená pro svou majitelku pramálo starostí. Normální pleť má jemný rovnoměrný povrch a zdravou barvu, je vláčná a pružná bez rozšířených pórů a bez sklonů k tvorbě vřídků. Kosmetické přípravky snáší veskrze dobře a nereaguje podrážděně. U normální pleti se tedy vyplatí řešit spíš její aktuální stav, který se samozřejmě může v souvislosti s životní etapou, změnou životního stylu nebo jen s ročním obdobím měnit.
Může se také stát, že jedna část obličeje je sušší a druhá mastnější -- pak mluvíme o smíšené pleti. Sklony více se mastit má tzv. T- zóna, tedy oblast čela, nosu a brady, kde dochází k vyšší produkci kožního mazu. Opačnou variantou je smíšená pleť se sklonem k větší suchosti, především v oblasti tváří.
Mastná pleť je strukturou silnější, neustále lesklá a nevysouší se ani po umytí. Má rozšířené póry, které bývají jasně patrné, a je náchylná k tvorbě drobných zánětů.
Protipólem je matná, tenká, křehká, napjatá a šupinkovitá suchá pleť. Všechny vnější příčiny suché pleti obličeje způsobují narušení přirozené kožní bariéry. Jakmile je tato lipidová bariéra narušena, vlhkost se může odpařovat a životně důležité látky vážící vlhkost snadno ubývají. Pokud tyto přirozené hydratační faktory chybí, pleť nemůže pojmout mnoho vody a vysychá, dokud tyto faktory a lipidová bariéra na povrchu nejsou obnoveny.
Pokud suchá pleť není ošetřena pleťovými přípravky, které obsahují hydratační
faktory a tuk, pleť ztrácí nejen pružnost, ale vysušování může postupovat
hlouběji do kůže a narušit hydratační síť v jejích hlubších vrstvách.
Existuje ovšem jedno velké ALE…
Velmi často se typově suchá pleť zaměňuje za pouze dehydratovanou pleť, která se vyskytuje u všech typů pleti a vykazuje podobné příznaky. Vyžaduje ale poněkud rozdílné přípravky jak v salonní, tak domácí péči. Dehydratovaná pleť (není-li typově suchá) totiž nepotřebuje tuk, ale potřebuje dodávat a udržovat v sobě vodu.
Pokud je ovšem vaše pleť nejen šupinkovitá, ale i svědí, je zarudlá a dráždí ji v určité fázi i kosmetika, jste majitelkou citlivé pleti. Zajímavé je, že v drtivé většině případů je citlivá pleť vypěstovaná nevhodnou péčí a dlouhodobou dehydratací.
Je to jen základní rozdělení, nicméně vám pomůže, jakou cestou se vydat.